Ad Peter Schutz: Hlasovali ako neznabohovia

Ad Peter Schutz: Hlasovali ako neznabohovia

Ako zodpovedným politikom nám nedá nezareagovať na komentár z pera Petra Schutza.

Peter Schutz v súvislosti so schválením mimoriadnej valorizácie dôchodkov od 1.7.2023 napísal, že aj SASKA sa pridala k vyhadzovaniu miliárd z verejných peňazí.

V sociálnych veciach je otázka zodpovednosti často náročná. Na jednej strane musíme byť zodpovední k verejným financiám a k budúcim generáciám, na strane druhej je nevyhnutná zodpovednosť k našim rodičom a starým rodičom. V kritike Petra Schutza nám chýba zmienka o tom, že SASKA zodpovedné riešenie pripravila. Bolo na stole, poslanci si mohli vybrať. Mimoriadna valorizácia dôchodkov s približne tretinovou cenovkou získala 20 hlasov. Všetko to boli len hlasy poslancov SASKY a Martina Klusa (pozdravujeme stranu Demokrati). Zároveň autor komentára ani slovom nespomína, že SASKA svojím hlasovaním odmietla desiatky iných populistických a verejné financie ohrozujúcich zákonov. 

Mimoriadna valorizácia dôchodkov je v časoch vysokej inflácie zodpovedné riešenie. Ceny potravín, ktoré tvoria významnú časť spotrebného koša dôchodcov, za posledné obdobie rástli ešte rýchlejšie, ako priemerná inflácia. Štát má tak okamžitý úžitok z vyššieho výberu daní a preto je správne zvýšiť dôchodky už počas roka. Pred dvoma mesiacmi, keď sme mimoriadnu valorizáciu presadili (opravou návrhu Erika Tomáša), sme navrhovali získať financie odložením rodičovského bonusu, čo sa nepodarilo (pozn. distribúcia rodičovského bonusu nezasahuje najchudobnejších dôchodcov).

Náš návrh sme si preto nechali riadne prerátať a až potom sme navrhli posunúť účinnosť už na tento rok. Zo stanoviska Rady pre rozpočtovú zodpovednosť vyberáme: „..mimoriadna valorizácia má mať iba dočasný vplyv na výšku dôchodkov, keďže zabezpečuje najmä včasnejšie zohľadnenie vývoja inflácie do výšky dôchodkov.“ „Navrhované opatrenia vzhľadom na ich rozsah a jednorazovú povahu nemajú významný negatívny vplyv na dlhodobú udržateľnosť verejných financií.“

Pozmeňujúce návrhy Milana Krajniaka a Erika Tomáša v rozsahu 35 strán sa v parlamente objavili vo štvrtok 18.6. ráno, teda v čase prerokúvania bodu. Aj keď dnes už vieme, že Milan Krajniak si ich odniesol z ministerstva minimálne týždeň predtým. Nazvali sme to legislatívnou vraždou, lebo o nič iné nejde.

Na to, čo sa deje, sme spoločne s Mariánom Viskupičom upozorňovali priamo v pléne Eduarda Hegera ako bývalého premiéra, súčasného ministra financií Michala Horvátha, ako aj premiéra Ľudovíta Ódora. Mohli sme vytvoriť verejný tlak, zmobilizovať to rozumnejšie v parlamente a spoločnými silami schváliť zodpovedné, efektívnejšie a lacnejšie riešenie. Žiaľ, nikto okrem nás v pléne Národnej rady nevystúpil a až do utorkového hlasovania (23.6.) mlčali aj strážcovia verejných financií. Náš návrh získal spomínaných 20 hlasov.

Jedna z dôchodkýň nám napísala: Ovocie v ústach som nemala už 3 roky. Keď som hladná, z múky a vlažnej vody si urobím cesto, vyvaľkám na malé placky, opečiem na platni a zapijem čajom.

Pán Schutz, my sme sa zachovali zodpovedne. Hlasovali sme za jediné riešenie, ktoré zostalo na stole. Nech si svedomie spytujú tí, ktorí namiesto politickej práce, ktorou mohli niečo zmeniť, zvolili lacné vykrikovanie na tlačovkách.

Nepovažujeme za korektné, ak nás autor komentára považuje za rozpočtovo nezodpovedných. SASKA odmietla všetky škodlivé zákony, ktoré mali za cieľ regulovať ceny. Odmietli sme aj rôzne iné populistické a ničím nekryté znižovanie daní, ktoré by svojou plošnosťou spôsobili veľký výpadok príjmov, ale zároveň by len málo pomohlo tým najzraniteľnejším. Jasne sme odmietli Matovičovu volebnú korupciu vo forme 500€ za účasť na voľbách. Odmietli sme aj jeho absurdné riešenie zrušenia daní pre matky a mladých. Ukončením schôdze sme zabránili ďalšiemu bombardovaniu verejných financií. A áno, rozhodli sme sa pomôcť dôchodcom. Pretože i napriek zásadným výhradám k spôsobu a k vysokým nákladom považujeme pomoc dôchodcom za životne dôležitú. Za týmto rozhodnutím si stojíme. Sociálna poisťovňa dokáže toto zvýšenie vykryť zo svojej rezervy.

Peter Cmorej, tímlíder SaS pre sociálne veci

Marián Viskupič, tímlíder SaS pre verejné financie a predseda finančného výboru