Budúcnosť dôchodkov nezaujíma koalíciu ani opozíciu. Namiesto reálnych riešení blúznia o zdaňovaní robotov.

Budúcnosť dôchodkov nezaujíma koalíciu ani opozíciu. Namiesto reálnych riešení blúznia o zdaňovaní robotov.

Na začiatku novembra dostal náš dôchodkový systém opäť poriadnu ranu. Poslanci NR SR bez uvedenia akýchkoľvek výhrad odmietli návrh ústavného zákona o dôchodkoch z dielne SAS. Jeho cieľom bolo zaistiť dlhodobú udržateľnosť nášho dôchodkového systému. Zároveň však prijali novelu zákona o dôchodkovom sporení, ktorou schválili zdanenie jednorazového výberu dôchodkových úspor sporiteľov. Hazardujú tak so stabilitou dôchodkového systému, v ktorom bude len v najbližších troch rokoch chýbať 2,6 mliardy EUR.

Návrh ústavného zákona o dôchodkoch sme predložili do parlamentu na začiatku augusta tohto roku. V októbri som osobne všetky parlamentné strany vyzval na diskusiu a široké pripomienkovanie tohto návrhu. Prisľúbil som, že každú relevantnú pripomienku do návrhu zapracujem. Viete koľko som ich dostal? Správne – žiadnu.

Návrh obsahoval napríklad pravidlo, že kto navrhne nové výdavky v systéme, musí uviesť ich zdroje. Takisto definoval veľkosť druhého piliera voči prvému, zavádzal povinný vstup mladých do 2. piliera, navrhoval valorizáciu dôchodkov aj nad rámec dôchodcovskej inflácie alebo riešil nespravodlivosť vo výške dôchodkov pre matky. Tento problém totiž aktuálne nerieši žiadny zákon, žiaľ ani neefektívny a nespravodlivý rodičovský bonus.

Všetky opatrenia smerujúce k udržateľnosti dôchodkového systému však poslanci bez toho, aby predstavili vlastný plán, v hlasovaní odmietli. Podľa zverejneného rozpočtu bude však len v najbližších troch rokoch chýbať na výplatu dôchodkov viac ako 2,6 mld EUR. Pre lepšiu predstavu – táto suma predstavuje naše ročné výdavky na zdravotníctvo, plus dve nové nemocnice k tomu.

Koalícia ani opozícia na otázku, ako budeme financovať dôchodky o 10 alebo 30 rokov, žiadne odpovede nemá. Určite aj oni vedia, že miera náhrady z prvého piliera je vzhľadom k zhoršujúcej sa demografii neudržateľná. Ak ich k odpovedi trochu pritlačíte, začnú blúzniť niečo o zdaňovaní robotov, čo systémovým riešením našich dôchodkov určite nie je.

To však zďaleka nie je všetko. V tom istom hlasovaní namiesto podpory skutočných riešení smerom k udržateľnosti poslanci odsúhlasili zdaňovanie jednorazového výberu dôchodkových úspor. Tých úspor, ktoré sú osobným vlastníctvom každého sporiteľa.

Áno, novela zákona o druhom pilieri obsahuje aj viacero pozitívnych riešení. Napríklad pozostatok vlády Roberta Fica z roku 2013 – presúva sporiteľov z nevýhodných dlhopisových fondov do akciových. Zdanenie dôchodkov, ktoré sa vďaka pozmeňovaciemu návrhu Petra Kremského do novely dostalo, je však pre nás absolútne neprijateľné. Napriek nášmu nesúhlasu a „vďaka“ podpore fašistov ale žiaľ prešlo.

Slobodné nakladanie s úsporami je jedným z dôvodov, prečo doteraz mladí ľudia do druhého piliera vstupovali. Čo urobí takáto zmena s druhým pilierom ako takým? Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohí politici, vrátane ministra práce Milana Krajniaka, ministra financií Igora Matoviča, alebo aj Roberta Fica nie sú priaznivcami druhého piliera. Riešenia, ako poskytnúť občanom slušné zabezpečenie v starobe aj o desiatky rokov však nemajú.