Igor Matovič je pre Borisa Kollára požehnaním

Igor Matovič je pre Borisa Kollára požehnaním

K výbuchu Borisa Kollára v TA3 a bohorovnosti Milana Krajniaka pri dôchodkovom systéme

Tak sa nám Boris Kollár nechal počuť, že on chce SaS v koalícii a menšinovú vládu odmieta. Nepovedal však, čo je pre to ochotný urobiť on sám. Skúsim poradiť. Napríklad by mohol sľúbiť, že už bude Sme Rodina dodržiavať koaličnú zmluvu a plniť programové vyhlásenie vlády (PVV). A mohol by to pošepnúť aj Milanovi Krajniakovi.

Sme Rodina hlasuje za návrhy Smero-hlasu či fašistov pravidelne. Na poslednej schôdzi Boris Kollár po jednom z ďalších porušení koaličnej zmluvy dokonca „urobil vtip“: „Hlasoval som za a aj som chcel hlasovať za“. Nám to veru vtipné nepripadalo.

Že koaličná zmluva je pre Sme Rodina iba zdrap papiera, ktorý legitimizuje ich pobyt v koalícii, „akože“ mimo os zla, prechádza Borisovi Kollárovi bez povšimnutia iba preto, lebo zakaždým je tu ešte o triedu väčší problém. Igor Matovič s nejakou atómovkou, či iným konfliktom. Len si predstavte, že by toho Igora zrazu nebolo.

Milan Krajniak, buldozér

Iba vďaka tomu, že celé Sme Rodina žije pod šťastnou Igorovou hviezdou, prechádza Milanovi Krajniakovi sabotáž plnenia PVV v časti dôchodkový systém.

Asi rok a pol chodil Cmorej za Krajniakom, nech už naštartujeme presun poškodených sporiteľov z dlhopisov do akciových fondov. Až prišla inflácia, dlhopisy šupli dole a státisíce ľudí má zrazu v reálnom vyjadrení o vyše 20 % nižšie dôchodkové úspory a to len za jeden jediný rok.

Asi pred rokom doručil Krajniak na vládu verziu ústavného zákona, s ktorou absolútne nikto nesúhlasí, lebo pri jeho príprave ignoroval rokovania s odborníkmi, ako aj ich požiadavky. A teraz Milan Krajniak hádže vlastné zlyhanie na premiéra Eduarda Hegera, ktorý vraj zákon nezaradil na rokovanie vlády.

Za viac ako rok pritom neprebehlo k zakotveniu ústavných garancií pre udržateľný dôchodkový systém ani jedno jediné rokovanie. Ak to bude na Krajniakovi, táto vláda neprijme ústavný zákon o dôchodkoch nikdy. Aj preto sme využili náš odchod z koalície na predloženie zákona, ktorému sa Milan Krajniak tak bráni. Škoda, že svoju nevôľu prijať ústavný zákon o dôchodkoch neprejavil už pri písaní vládneho programu. Buď by SaS také PVV nepodpísala alebo by sa Milan Krajniak nikdy nestal šéfom rezortu práce.

Zaujímavé je, že aj keď Milan Krajniak ústavný zákon tak tvrdošijne odmieta, zároveň nie je schopný povedať prečo, alebo aspoň sformulovať výhrady k nášmu návrhu. Namiesto toho sa uchýlil k priehľadnému zavádzaniu. Novinárom na tlačovke ukázal zápisnicu z rokovania, na ktoré on síce neprišiel a ani nebolo k ústavným zmenám či vôbec k zákonu o sociálnom poistení, ale nevadí, na tlačovke s ňou zamával.

Veru neviem, s kým Milan Krajniak intenzívne rokuje o dôchodkovom systéme, lebo my to nie sme. Alebo možno aj viem, ale radšej by som nevedel.

Novela zákona o sociálnom poistení s rodičovským bonusom bola posunutá do druhého čítania iba po prísľube Krajniaka, za účasti premiéra Hegera, že vyrieši množstvo pripomienok a o konečnej podobe bude ešte rokovať. Krajniak sa však sľubov nedrží.

Áno, novela zákona o druhom pilieri nevyzerá úplne zle – to bolo to rokovanie, z ktorého zápisnicou Krajniak mával – ale bežný zákon má od ústavného riadne ďaleko. Najmä keď reálne hrozí, že sporitelia odchádzajúci na dôchodok najbližších desať rokov budú mať v súčte nižšie dôchodky, ako keby do druhého piliera nikdy nevstúpili. Pamätáte si o pár riadkov vyššie, že len za posledný rok stratili viac ako 20 % svojich úspor? Áno, dôchodkový systém je možné zničiť aj nič nerobením a to ide Milanovi Krajniakovi perfektne.

Novela druhého piliera by musela byť urobená bezchybne, aby to bola aspoň čiastočná náplasť na chýbajúci ústavný zákon. To však nie je, ešte aj sloboda sporiteľov nakladať so svojimi úsporami sa má obmedziť, čím sa stratí jeden z hlavných benefitov, pre ktorý mnohí volili istotu vlastných nasporených prostriedkov pred neistým štátnym dôchodkom.

Dôchodkový systém čaká búrka, ktorú neustojíme bez ministra, ktorý už keď nevie spolupracovať, tak aspoň plní to, k čomu sa zaviazal v Programovom vyhlásení vlády.

Igor, čo keby si už dal pokoj, aby sme sa mohli venovať skutočným problémom?