NEPOTREBUJEME NOVÉ DANE ALE ZODPOVEDNOSŤ

NEPOTREBUJEME NOVÉ DANE ALE ZODPOVEDNOSŤ

Nie je to prvýkrát, čo nás Igor Matovič vo svojej snahe pretlačiť svoje geniálne nápady postavil pred falošnú dilemu. Slovensko v náročnej situácii, ktorú zažívame a aká nás ešte len čaká, skutočne nepotrebuje nové dane. Úplne by nám stačilo, ak by sme mali ministra financií, ktorý nie je populistom. A ak by navyše rozumel svojej práci a ešte aj vedel spolupracovať, bolo by to dokonalé…

Dokázali by sme zvýšiť platy učiteľom a zdravotníkom, pomôcť tým rodinám, ktoré to reálne potrebujú, a zároveň nezaťať do štátneho rozpočtu na najbližšie roky sekeru za 1,2 miliardy. Žiaľ, náš aktuálny minister financií nespĺňa ani jednu z týchto kvalít… Ale poďme po poriadku.

Na zvýšenie platov pre učiteľov, zdravotné sestry a lekárov skutočne nie sú potrebné nové dane. Peniaze v rozpočte sú (teda boli), no žiaľ už bolo rozhodnuté použiť ich na „prorodinný“ balíček, ktorého adresnosť a efektívnosť je prinajmenšom otázna.

Pre populistu však nie je žiadny objem peňazí dostatočný. Dnes tvrdí, že nové dane potrebuje na vyššie platy učiteľov. Zajtra ich bude potrebovať na nejaký nový geniálny nápad, ktorý má priniesť percentuálne body preferencií a/alebo zapísanie sa do dejín.

Lenže už nebude z čoho rozdávať. Poďme sa pozrieť na zbytočné výdavky, ktoré sa aj napriek nesúhlasu SAS a s podporou Sme rodina nakoniec presadili:

1. Šieste oddlžovanie štátnych nemocníc 575 miliónov
2. Dodatočné dofinancovanie a úhrada strát ŽSR 353 miliónov
3. Vlaky zadarmo 30 miliónov
4. Odmena za očkovanie 60+        280 miliónov
5. Nákupy vyše 50 miliónov AG testov 238 miliónov
6. Dve kolá plošného testovania 130 miliónov
7. Tehotenské (nová dávka) 105 miliónov
8. Mimoriadny prídavok na dieťa 70 miliónov
9. Očkovacia prémia, sprostredkovateľský bonus 42 miliónov
10. Nákup vakcíny Sputnik 1,64 milióna
  Spolu 1,8 miliardy €

Z toho:

Nápady Sme Rodina 453 miliónov
Rezorty OĽANO 575 miliónov (nemocnice)
Nápady Igora Matoviča 795 miliónov

A to v tom celom ešte nie je prorodinný balíček, ktorý sa ešte koncom roka volal daňovo-odvodová revolúcia Igora Matoviča. Od začiatku to však nebolo nič iné ako bohapusté rozdávanie skryté za akože znižovanie daní. A tu prichádzame k ďalšej téme – kompetencia a spôsob práce.

Ak by si niekto myslel, že pri snahe presadiť takúto „revolúciu“ príde na rokovanie minister financií s úradníkmi, so svojimi analytikmi, ktorí všetkých zahrnú erudovanými odpoveďami podloženými podkladmi a výpočtami, je žiaľ na omyle.

Na 4 rokovania v Liberálnom dome prišiel minister financií sám a odpovedal na otázky podľa toho, čo ho práve napadlo. Odpovede ako „nejako to vypočítame“, „nejako to vymyslíme, aby dobre bolo“ by neprešli ani pri odpovedi z matematiky v 5. ročníku ZŠ. A že milionárska daň sa bude odvádzať „podľa svedomia ľudí, každý si to nejako odhadne“? To už nie je ani úsmevné.

Dlho sme premýšľali, ako sa k tomu celému koncom roka postaviť. Snažili sme sa zaujať maximálne konštruktívny prístup, a tak sme prišli so semaforom, ktorý priraďoval jednotlivým nápadom Igora Matoviča farby podľa toho, ako bol pre nás nápad prijateľný. Čakali sme, že nasledovať budú stretnutia expertných tímov, ktoré dohodnú konečnú podobu reformy. Nastalo však … ticho.

Až do marca, kedy sa daňová revolúcia pretransformovala na „protiinflačný“ či „prorodinný“ balíček. Škoda, že to nie je ani jedno z toho, napriek tomu balíček v parlamente doslova pretlačili bagrom.

Dnes sme v situácii, kedy učitelia hrozia štrajkom, že nenastúpia v septembri do škôl, a z tlačovky pána ministra s premiérom sa dozvedáme, že riešením má byť jednorazový príspevok. Toľko teda na tému zodpovednosti, konštruktívnosti a schopnosti spolupráce s partnermi…

Nové dane skutočne nepotrebujeme. To čo potrebujeme naozaj urgentne je práve zodpovednosť a kompetentná práca. Na rozdiel od iných my v SaS naozaj pracujeme, trpezlivo rokujeme a čakáme na súhlas partnerov s našimi návrhmi.

Iba ja sám mám k dnešnému dňu pripravených už 10 zákonov, s ktorými čakám na vyjadrenie, alebo ktoré sú zaseknuté niekde v priestore. O aké návrhy ide?

👉🏻 Zrovnoprávnenie zdaňovania investícií

👉🏻 Zdaňovanie kryptomien

👉🏻 Konkurencieschopné alternatívne investičné fondy  

👉🏻 Zákaz nezverejnených tlačív

👉🏻 Presun nasporených prostriedkov v II. pilieri

👉🏻 Ústavný zákon o dôchodkoch

👉🏻 Zákon o rodičovskej starostlivosti (reforma materských dávok)

👉🏻 Novela zákona o bytoch a nebytových priestoroch

👉🏻 Transparentnejšia nakladanie s majetkom obcí

👉🏻 Vysporiadanie majetku medzi mestskými časťami a mestami

Každý z týchto návrhov by mohol vyriešiť časť problémov a posunúť Slovensko o niečo dopredu. Namiesto toho však dnes premýšľame, či je alebo nie je možné ďalej týmto spôsobom pokračovať…