Podvod na zamestnancoch zrušme Odvodovým bonusom

Podvod na zamestnancoch zrušme Odvodovým bonusom

Duo Mihál – Beblavý navrhuje riešenie, ako odstrániť očividnú nespravodlivosť pri zvyšovaní minimálnej mzdy. Výnimočne si dovolím s Jozefom Mihálom polemizovať. Lepším riešením je Odvodový bonus.

Pred niekoľkými dňami Jozef Mihál kritizoval plán tejto vlády zvýšiť minimálnu mzdu na 480 Eur. Správne podotkol, že zo zvýšenia minimálnej mzdy bude profitovať najmä štát a nie nízkopríjmoví zamestnanci. Jozef Mihál s Miroslavom Beblavým navrhuje riešenie: naviazať nezdaniteľnú časť a odpočítateľnú položku zo zdravotného poistenia na minimálnu mzdu.

Pravdou je, že súčasný stav je na zaplakanie a navrhované riešenie je podstatne lepšie. Rozhodne ho však nepovažujem za ideálne. Skutočným a poctivým riešením ako pomôcť nízkopríjmovým zamestnancom je Odvodový bonus.

Nie je žiadnym tajomstvom, že zvyšovanie minimálnej mzdy má veľa neblahých dôsledkov. Zamestnanci z menej produktívnych skupín (starí, mladí, nekvalifikovaní) sú prepúšťaní, pracujú na kratšie úväzky, respektíve ich nikto nezamestná, lebo nevytvoria mesačnú hodnotu vyššiu ako 631 Eur. Toľko bude cena práce zamestnanca s minimálnou mzdou 480 Eur. Juraj Karpiš to okomentoval výstižne: pracujúca chudoba vykorisťuje nepracujúcu žobrotu.

Nejde o žiadne ideové tvrdenie, negatívny vplyv zvyšovania minimálnej mzdy dokázali štúdie na príklade mesta Seattle aj na príklade Dánska. Postupné zvýšenie minimálnej mzdy v Seattle z 9,47 dolárov na hodinu na 13 dolárov znížilo príjem priemernému nízko-produktívnemu človeku o 125 dolárov mesačne.

Riešením je opäť Odvodový bonus. Rovnakú čistú mzdu ako pri minimálnej mzde 480 Eur (superhrubej 631 Eur), bude mať zamestnanec v systéme Odvodového bonusu už pri cene práce 541 Eur. Čistá mzda je v oboch prípadoch 403 Eur, iba náklad pre zamestnávateľa je o 90 Eur mesačne nižší. To umožní vytvoriť množstvo nových pracovných miest pre ľudí, ktorých dnes rast minimálnej mzdy oberá o možnosť pracovať.

Alebo inak. Pri rovnakých nákladoch práce v oboch systémoch 631 Eur, bude mať pracujúci v systéme Odvodového bonusu čistú mzdu 451 Eur, čo je o 48 Eur mesačne viac, ako dnes. Len pre porovnanie, ak by prešiel návrh dua Mihál – Beblavý, čistá mzda by bola pri rovnakých mzdových nákladoch 438 Eur. Odvodový bonus je však lepším riešením z iných dôvodov:

1) Odvodový bonus výrazne zjednodušuje dnešný hyper-komplikovaný systém. Dnes máme v systéme 315 premenných, ktoré definujú finančný vzťah medzi občanom a štátom. Zákon o sociálnom poistení je nečitateľný šalát, obsahuje množstvo nespravodlivostí a celkom dobre by ste ho mohli použiť na týranie namiesto vogónskej poézie.

Napríklad už spomínaná odpočítateľná položka zo zdravotného poistenia obsahuje dve rôzne miery klesania a ak by ste si ju chceli vypočítať doma v Exceli, vzorec je takýto:

vzorec

Návrh dua Mihál – Beblavý je spravodlivejší, počet premenných mierne klesá, ale hyper-komplikovanosť, aj vzorec vyššie, ostáva. Odvodový bonus znižuje počet premenných v celom systéme na približne 25 a takéto šialené vzorce posiela do minulosti.

2) Odvodový bonus odbúrava hranicu medzi nepracovaním a pracovaním. Základná štátna dávka sa v systéme Odvodového bonusu znižuje iba o 10% vlastných príjmov, vďaka čomu dosiahne zamestnanec rovnaký čistý príjem, ako dnes, pri nižších mzdových nákladoch zamestnávateľa, respektíve vyšší čistý príjem pri rovnakých mzdových nákladoch. Súčasnú situáciu, keď sa sociálne dávky znižujú o 75 % zárobku a marginálne zdanenie (miera zdanenie posledného zarobeného eura) je šialene vysoké, vďaka čomu sa mnohým neoplatí pracovať, posiela Odvodový bonus definitívne do minulosti.

Návrh dua Mihál – Beblavý je samozrejme oveľa menej komplexnou zmenou ako Odvodový bonus. Keď Jozef Mihál na Odvodovom bonuse ešte ako minister za SaS pracoval, iba prvá fáza si vyžadovala zmenu viac ako stovky zákonov.

Čas Odvodového bonusu ešte len príde, keď vymeníme dnešnú korupčnú a myšlienkovo vyprázdnenú koalíciu. Dovtedy buďme radi za pozitívne zmeny z pera našich kolegov a tešme sa spolu na Odvodový bonus.

Tento text bol pôvodne uverejnený ako komentár v Hospodárskych novinách. Text uverejňujem v pôvodnom znení aj s linkami, ktoré HN neuviedlo.