Vladimír Bajan si zaslúži odpočinok

Vladimír Bajan si zaslúži odpočinok

Starosta Petržalky Vladimír Bajan je neobyčajne skúsený politický matador. Našej mestskej časti šéfuje už od roku 1994, iba s malou prestávkou v rokoch 2005 až 2009, kedy si odskočil šéfovať vyššiemu územnému celku. Jeho meno sa hrdo spája so samotným vznikom Slovenskej republiky, keď v pamätný deň prijímania Ústavy niesol štátny znak a stál po boku Mečiara, Gašparoviča, Prokeša, Migaša, či Ftáčnika. Počas viac ako dvadsiatich rokoch v politike obliekal napríklad aj politické dresy HZDS, či SDKÚ a posledné politické úspechy slávil s podporou strany SMER-SD.

Ak je niekto zodpovedný za to, ako dnes vyzerá Petržalka, je to práve Vladimír Bajan. Jemu vďačíme za petržalskú promenádu, či niekoľko opravených detských ihrísk. S Vladimírom Bajanom sa však za tie roky spájajú aj rôzne kontroverzné stavby. Vladimír Bajan napríklad podpísal územné rozhodnutie, vďaka ktorému má veža Aupark Tower dvadsaťdva poschodí a kazí panorámu Bratislavy.

Vladimír Bajan je aj jednou z ústredných postáv dlhoročnej vojny, ktorú vedú aktivisti o územie v tesnom susedstve Sadu Janka Kráľa, na ulici Krasovského. Ak by nebolo ich snahy, dnes tam máme štvorprúdovú cestnú komunikáciu a zoskupenie mrakodrapov. Vrátane mrakodrapu s príznačným názvom Bajo, ktorý naprojektoval brat nášho starostu. Mimochodom, postup pri mrakodrape Bajo sa nepáčil ani Okresnej prokuratúre.

Brat nášho starostu naprojektoval aj stavbu „Domino“, ktorá dnes nedá spávať obyvateľom na Jasovskej ulici. Stavbe, ktorá je bližšie, ako povoľujú predpisy a preto berie súčasným obyvateľom denné svetlo, dal zelenú opäť miestny úrad pod vedením Vladimíra Bajana. Zhodou okolností, stavebníkom je firma kamaráta pána starostu, Miroslava Skovajsu, s ktorým spolu pracovali, podnikali a dokonca aj domy si postavili vedľa seba. Nie v Petržalke, na Trnávke.

Náš starosta dlhodobo dokazuje, že záujem obyvateľov nie je práve jeho prioritou. O (ne)konaní Vladimíra Bajana v kauze garáží na Pečnianskej ulici píšem na inom mieste. Pre úplnosť sa patrí pripomenúť, že ošemetná realitná záležitosť sa Vladimírovi Bajanovi pritrafila aj počas jeho šéfovania Vyššiemu územnému celku. Zlé jazyky hovoria, že pozemky pod nikdy nerealizovanou multifunkčnou halou kúpila župa o viac ako sto miliónov korún drahšie, ako bola ich reálna hodnota.

Preto, milí spoluobčania, 15. novembra by ste mali ísť voliť. Minimálne preto, aby sa starostom opäť nestal veselý budovateľ Vladimír Bajan. Výber máte tento rok široký a kvalitný. O Vašu priazeň sa uchádza napríklad Jano Hrčka, poslanec a aktivista, ktorý klepe zodpovedným po prstoch pri mnohých rozkrádačkách, v meste i v našej mestskej časti. Určite dobrou voľbou je aj Pavol Nechala, právnik, ktorý dlhé roky oponuje Vladimírovi Bajanovi práve pri kontroverzných stavbách. V neposlednom rade je lokálpatriotkou so srdcom pre Petržalku aj kandidátka našej pravicovej koalície, aktivistka Iveta Plšeková.

Žiaľbohu, v komunálnych voľbách platí – kto má viac, ten berie. Kandidát, ktorý získa najviac hlasov, sa stane starostom. Preto ma osobne mrzí, že hlasy slušných a uvedomelých občanov sa roztrieštia medzi toľko dobrých kandidátov. O to viac je dôležité, aby ste 15. novembra neostali doma a prispeli k lepšej Petržalke pre nás všetkých.

Vladimírovi Bajanovi želám, aby jeseň svojho života prežil v pokoji svojho rodinného domu v Trnávke a starostlivosť o Petržalku prenechal skutočným Petržalčanom.