Zastavaná Petržalka

Zastavaná Petržalka

„Tu by mohol byť pekný parčík“, hovoril som si, keď som prechádzal okolo pustej plochy nachádzajúcej sa oproti Bille na Nobelovom námestí smerom k zastávke autobusov. Vtedy som ešte netušil, že rovnakú myšlienku ako ja mal aj niekto dávno predo mnou. Len tam, kde ja som videl parčík, on videl 18 poschodí administratívy a bytov.

Tí, ktorí mali doteraz výhľad na hrad, budú hľadieť na budovu. Katastrofálne parkovanie po chodníkoch, v zákrutách, všade, kde je len kus rovného povrchu, bude posunuté do novej, ešte nepoznanej dimenzie. Na sídlisko, z ktorého sú dva už aj tak v špičke kolabujúce východy (cestičku okolo Petržalskej vlakovej stanice si dovolím nerátať), pribudnú stovky nových áut.

Ani to ešte nemusí byť všetko. Pamätáte sa na šialený nápad postaviť obytný dom na provizórnom parkovisku a na kúsku trávy vedľa gymnázia Einsteinova? Áno, necelých dvesto metrov od teraz plánovanej stavby. Napriek masívnym protestom obyvateľov okolitých ulíc, obávam sa, že stavbu vtedy pred pár rokmi zastavilo skôr ochladenie na realitnom trhu než naše protesty.

Čo však nie je, môže byť. Pozemok, čo by kameňom dohodil od centra mesta, určite nedá spať nejednému špekulantovi. Stačí sa pozrieť na Jasovskú ulicu ako to vyzerá, keď má rozum odstávku. Obyvateľom ulice ešte nedávno ani v zlom sne nenapadlo, že niekto im postaví budovu tak blízko, že im zoberie denné svetlo. O stavbe „Domina“ sa mnohí dozvedeli, až keď stavebník začal kopať jamu.

Nechápte ma zle, nie som proti developerom všeobecne. Je však rozdiel medzi stavbou, ktorá rozvíja, či dopĺňa územie, a barbarstvom za asistencie kubíkov betónu. Zahusťovanie preťaženého sídliska nie je možné nazvať inými slovami.

O kvalite Vášho života rozhodujú ľudia, ktorých si volíte v komunálnych voľbách. Nenechajte sa učičíkať jedným opraveným detským ihriskom, keď za Vašim chrbtom robia špinavé kšefty veľkého rozsahu. Pri takej stavbe stačí nesprávne urobiť plán zóny, neprizvať za účastníkov obyvateľov dotknutých oblastí, podržať na správnom mieste nesprávnu osobu, nevykonať stavebný dozor alebo vydať územné rozhodnutie tam, kde by nemalo byť, a aj pred Vašim oknom môže raz vyrásť betónová stena.