Séria o investovaní

Séria o investovaní

Aj konzervatívni ľudia by mali investovať do akcií. Prečo, sa dozviete v nasledujúcom článku. Ak to neurobíte a investujete dlhodobo, prinajlepšom bude váš zisk oveľa nižší ako by mohol byť. Oveľa väčším rizikom však je, že vaše peniaze sa znehodnotia alebo o ne úplne prídete. Preto je investovanie do akcií niekedy nevyhnutné. Pre zobrazenie článku kliknite na obrázok.

Prečo je investovanie do akcií niekedy nevyhnutné?

História hovorí, že pri investícii do akcií na 25 rokov a viac je riziko, že skončíte v strate, už nulové. Pri takom dlhom sporení je zároveň nulová šanca, že by sa vám investícia do dlhopisov oplatila viac ako investícia do akcií. Už aj pri desaťročnom horizonte máte 85% šancu, že akciová investícia bude výnosnejšia ako dlhopisy a len 6,8% riziko, že skončíte v strate. Podrobnosti a viac štatistických výsledkov si môžete pozrieť v nasledujúcom článku (kliknite na obrázok).

Je investovanie do akcií rizikové?

Rozdiel medzi investovaním do dlhopisov a akcií môže byť astronomický. Reálny výnos dlhopisov za 115 rokov bol iba 1,9%, kým akcie priniesli investorom reálne zhodnotenie (nad infláciu) až 5,2% plus dividendy. Ak by ste jedným alebo druhým spôsobom investovali 40 rokov, akciová investícia by vzrástla na viac ako dvojnásobok oproti dlhopisovej. Preto môžeme konštatovať, že drvivá väčšina z 85 % sporiteľov, ktorí sú dnes v druhom pilieri v garantovaných fondoch a sú v produktívnom veku, investujú nesprávnym spôsobom. Viac si prečítajte po kliknutí na obrázok.

Ako funguje investovanie v druhom pilieri?

Pri investovaní si vždy dávajte pozor na poplatky, likviditu a rýchlo kvasených investičných guru, či neopakovateľné príležitosti. Veľa ľudí sa už popálilo aj na investovaní do zlata či diamantov. Niekoľko dobrých rád som spísal v nasledujúcom článku (kliknite na obrázok).

Do čoho (ne)investovať

Ak neviete či investujete správne alebo chcete s investovaním začať, s dôverou sa obráťte na mojich kolegov z portálu www.MôjPoradca.sk