5 nezmyselných argumentov proti nižším daniam z krypta (a investícii)

5 nezmyselných argumentov proti nižším daniam z krypta (a investícii)

V poslednom hlasovaní ostatnej riadnej parlamentnej schôdze sa nám podarilo schváliť zákon o lepšom zdaňovaní kryptomien a investícií z dielne SASKY. Za hlasovalo 112 poslancov, proti boli Taraba s Kuffom a zdržali sa poslanci Valášek (PS), Tomáš (SNS), Tabák (SNS) a poslanci strany Smer. Pani prezidentka podpísala zákon 17. júla.

Z pohľadu daňovej konkurencie sa Slovensko v prípade kryptoaktív zrazu zmenilo z daňového pekla na daňovo prívetivú destináciu. O Slovensku sa písalo v Japonsku, či v Južnej Kórei, zaujímajú sa o nás prominentní investori, ľudia nám ďakujú, že nemusia zo Slovenska odísť, iní sa zaujímajú aká je na Slovensku klíma, či ako chutia halušky. Napriek tomu niekoľko neprajníkov a „tradičných“ ekonómov šíri viac či menej úsmevné nepravdy, či polopravdy. Spomeňme niektoré z nich:

Nezmysel prvý: krypto sa používa na pranie špinavých peňazí

Predstavujem si to asi takto. Fúkač podáva Hranatému tašku plnú bankoviek so slovami: „Padre, tu je tvoj podiel za únos“, a ten mu odpovedá: „Nie, na hotovostné platby je limit 15 tisíc eur, radšej mi to pošli v krypte“.

To sú ale predstavy

Možno si naši komentátori nevšimli, že udržať anonymitu v krypte je celkom fuška. Získali ste krypto za predaj tovaru a služieb? Existuje o tom digitálna stopa. Kúpili ste krypto na burze? Okrem digitálnej stopy musíte dokonca podstúpiť KYC proces (know your customer). Natlačíte Eurá do krypto-bankomatu? Aj to je už s prísnym limitom, dokonca na jednotlivé peňaženky. Budete ich ťažiť? Pri cenách elektriny v Európe vám držím palce. Všetci slovenskí ťažiari sú už dávno v Paraguaji.

Aj prevádzkovateľov a dílerov na najväčších svetových darkweboch zatkli nakoniec práve vďaka tomu, že aj pri maximálnej opatrnosti niekde zanechali digitálnu stopu. Podiel nelegálnych transakcií v krypte je zanedbateľný a stále klesá. Každý správny gauner si vyberie staré dobré bankovky vyprané v nejakej vietnamsko-čínskej pračke a napchané do športovej tašky. Či si fakt myslíte, že by niekde na rohu ulice menili eurá za krypto a naopak?

Nezmysel druhý: novela podporuje špekulácie a zvýhodňuje krypto oproti tradičnými investíciám

V prvom rade, terminovaný vklad nie je investícia. Je to vkladový bankový produkt so zhodnotením nižším ako inflácia. Vkladov v bankách máme na Slovensku cez 40 miliárd eur a naša finančná negramotnosť je práve jedným z dôvodov, prečo sú Slováci v globále chudobní ako kostolné myši. Nás finančný majetok v skutočných investičných aktívach je najnižší v Európe a naše zabezpečenie do budúcna je tragické. Všetky skutočné investície boli našou novelou oslobodené od dane po troch rokoch držania.

Naopak, pre krypto zostala daň 7% po roku držania. A keď som si základy matematiky pozeral naposledy, sedem bolo stále viac ako nula. Možno si len komentujúci neuvedomili, že keď je niečo oslobodené od dane, neplatia sa z daného zisku ani zdravotné odvody. Stačilo sa opýtať.

Nie, krypto je na Slovensku zdaňované aj po našej novele horšie ako tradičné investície a nie, nijakým spôsobom sme ľuďom neuľahčili prístup ku kryptu. Len sme desiatkam tisícom užívateľov krypta na Slovensku odkázali, že nie sú občania druhej kategórie, nebudeme ich kriminalizovať, ani ich trestať drakonickou výškou daňovej sadzby. Jednoducho sa k nim budeme ako štát správať slušne. Oni s kryptom „špekulovali“ už aj predtým, či sa to niekomu páčilo alebo nie.

Nezmysel tretí: krypto, Drukos, BMG, žiaden rozdiel

Za kryptom nie je žiadna ekonomická podstata, žiadne krytie majetkom, či inou protihodnotou. Rozumiem, že pre tradičných ekonómov je ťažké pochopiť, že zdrojom dôvery môže byť niečo také abstraktné ako kryptografia. Čo už dokážem pochopiť ťažšie je, ako si verejne aktívni ľudia vyjadrujúci sa k ekonomickým témam dokážu nevšimnúť multi-miliardové odvetvie postavené na novej technológii, use-cases ako krypto rieši cezhraničné prevody, ochranu majetku, alebo praktické platobné problémy v under-banking krajinách. Stačí len chvíľa hľadania, aby človek našiel slovenské inovatívne firmy, ktoré už na krypto projekty získali miliónové investície zo súkromných zdrojov. 

BMG, Drukos, či iné Ponziho schémy sú podvodom, kde sa „výnosy“ vyplácajú z vkladov neskorších účastníkov. Investičná aktivita či predstierané podnikanie sa v skutočnosti buď vôbec nevykonávajú alebo vykonávajú iba v minimálnej miere. Áno, aj krypto sa dá zneužiť na podvodné schémy. Podvod je podvodom bez ohľadu na formu či základňu, ktorú zneužije. Ale povedať či naznačiť, že celé krypto je podvod a tým pádom jeho užívatelia podvodníci, je de facto to isté ako tvrdiť, že príslušníci nejakej skupiny či etnika sú do jedného zlodeji. Ale no fuj, že sa nehanbíte viesť takéto reči v slušnej spoločnosti.

Cena krypta je výsledkom dopytu a ponuky. Pokiaľ ho ľudia nakupujú po vyhodnotení všetkých dostupných informácií a podané informácie nie sú klamlivé, je všetko v poriadku a je to výlučne ich vec. Môže byť na krypte bublina, je vysoko volatilné a cena môže smerovať až k nule? Áno, stáva sa to a treba o tom otvorene hovoriť. Krypto však nie je podvodom.   

Nezmysel štvrtý: novela spôsobí výpadok vo verejných financiách

Ministerstvo financií tvrdí, že novela zákona spôsobí výpadok vo verejných financiách vo výške viac ako 30 miliónov eur. Nie je to pravda. Pozrime sa, ako to rátali.

Približne 16 miliónov eur z ich odhadu je zrážková daň vyberaná zo ziskov dosiahnutých v slovenských podielových fondoch. Po novom budú tieto zisky oslobodené od dane po troch rokoch držania. Skutočne to však znamená, že žiadna zrážková daň sa už nevyberie? Ale kdeže, ak predáte svoju investíciu v slovenskom podielovom fonde skôr ako za tri roky, zrážková daň sa vám strhne aj podľa nových pravidiel. Ministerstvo však nevie odhadnúť, koľko to bude, preto ako dopad, respektíve „príjmy ohrozené novelou zákona“ uvádza položku vybranej dane v celej jej výške. Skutočnosť bude možno polovica z toho.

To isté platí pri položke „príjmy z predaja cenných papierov“, kde štát vyberá na dani asi 4 milióny eur. Ostatné kapitálové príjmy v sume 5 miliónov eur nebudú ohrozené vôbec, lebo zdaňovanie alternatívnych investícií sme nakoniec nemenili.

Ostávajú príjmy z krypta, z ktorého štát minulý rok vybral spolu so zdravotnými odvodmi asi 7 miliónov eur. Sú tieto príjmy ohrozené? Rozhodne nie. Je všeobecne známe, že zisky z krypta užívatelia hromadne nepriznávali, a teraz, keď drakonická sadzba klesla na pätinu pôvodnej hodnoty je možné očakávať vyššiu daňovú disciplínu.

Aby sme to zhrnuli, rozpočet vďaka našej novele o niečo príde, nebude to však 30 miliónov, ale maximálne tretina. Oveľa dôležitejšie sú však dynamické efekty našej novely, ktoré ďaleko prevyšujú jej očakávané náklady. Som presvedčený, že nový režim zdaňovania krypta pritiahne na Slovensko nový biznis a zaujímavé investície, ktorých prínos bude výrazne vyšší ako prípadná strata vo výbere daní.

Nezmysel piaty: zmeny prišli bez verejnej diskusie „pozmeňovákom“

A ešte sú tam aj chyby! Hovorí sa, že lepšie raz vidieť, ako niekoľko krát počuť. Nech sa páči, pozrite si môj e-mail predstaviteľom Daňovej sekcie Ministerstva financií dva dni pred definitívnym hlasovaním.

Ministerstvo financií, daňová sekcia, mala náš návrh na stole 3,5 roka. Za celý ten čas nevzniesli jedinú konštruktívnu pripomienku, nenavrhli jediné alternatívne riešenie. Tvrdošijne odmietali akúkoľvek diskusiu. Návrh bol prijatý skoro v identickom znení, aký mali k dispozícií celého tri a pol roka.

Ak by som mal písať „obžalobu“, znela by asi takto: vykašlali sa na svoju prácu. Daňová konkurencia im nič nehovorí. Nerozumejú dôležitosti kapitálového trhu pre vyspelú ekonomiku. Spôsobili doslova  byrokratické peklo. Namiesto príjmov v rozpočte volia drakonické sadzby. Trestajú ľudí za ich spôsob života. Vyháňajú talenty z našej krajiny. Vyháňajú a kriminalizujú vlastných občanov. Namiesto toho, aby sa venovali svojej práci, vymýšľali spôsoby ako zmariť prácu iného.

Základnou úlohou ministerského úradníka je dbať na to, aby bol zákon, ktorý má na starosti, technicky v poriadku. Keď je poslanecký návrh v pripomienkovom konaní, ich úlohou je upozorniť na všetky „loose ends“ a navrhnúť riešenie. Ministerstvo financií, konkrétne jeho daňová sekcia sa však postavila k nášmu návrhu spôsobom „čím horšie, tým lepšie“. Bol by zázrak, ak by to bolo za daných okolností bez chýb. Budúci minister financií by to mal zohľadniť a urobiť si na ministerstve poriadok. Novela znižujúca dane pri krypte a investíciách bude jednoznačne prínosom pre našu ekonomiku. Vyššie dane ešte nikdy nikde ekonomický rast nepriniesli. Chybičky bude treba odstrániť a mnohé veci ešte vylepšiť. Dúfam, že na to bude v ďalšom volebnom období príležitosť.