Financie v období konfliktu
Financie v období konfliktu
Súčasná situácia v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine je mimoriadne náročná pre každého z nás. Sme ohromení hrôzami, ktoré sa dejú iba pár kilometrov od našich hraníc, snažíme sa v rámci vlastných možností pomáhať utečencom, a zároveň sa zamýšľame nad vlastnou bezpečnosťou. Fyzickou, ale aj tou finančnou. Sú moje úspory v bezpečí? Mám pokračovať v investovaní tak ako doteraz? Nemal by som niektoré investície radšej predať a vložiť ich do niečoho stabilného? Čo je dnes vlastne stabilné?
Správnu odpoveď dnes nepozná nikto, rovnako ako nikto nevie, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať v horizonte dní, mesiacov alebo rokov. Napriek tomu som sa pokúsil zamyslieť nad tým, čo by som ako finančník poradil investorom a bežným občanom.
- Nepanikárte
Asi to najhoršie, čo môžete v tejto chvíli urobiť, je robiť rozhodnutia motivované strachom a potrebou rýchlo (a často nepremyslene) reagovať. Na vývoj trhov bude pôsobiť viacero často protichodných faktorov, a tak rozhodnutia ovplyvnené iba samotnou situáciou nemusia byť správne. Vo všeobecnosti sa napríklad hovorí, že dobrou poistkou proti neistote je zlato. Ak však nakúpite s veľkou prirážkou k trhovej cene, čo sa najmä pri fyzickom zlate často stáva, môžete sa o všetok zisk pripraviť práve pre poplatky.
- Rozložte riziká
Toto považujem za najlepšiu radu, akú môžem v tejto chvíli ponúknuť. Nie je to nič nové, stará dobrá stratégia nemať všetky vajíčka v jednom košíku platí univerzálne. Odporúčam ešte raz skontrolovať si, či máte svoje riziká dobre rozložené. Tak ako nebolo dobrou stratégiou mať všetky peniaze v ruských akciách, rovnako nie je správne mať všetky svoje investície koncentrované v inej časti sveta, či napríklad v nehnuteľnostiach alebo doma v ponožke. Ak máte niečo na jednom mieste, je najvyšší čas na zmenu. Ani všetky úspory by ste nemali mať len v jednej banke. V období neistoty je diverzifikácia ešte dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.
- Majte k dispozícii likvidnú rezervu
Bez ohľadu na vojnový konflikt, súčasťou efektívnej finančnej stratégie každého jednotlivca alebo rodiny je mať k dispozícii finančnú rezervu pre prípad núdze, ktorú viem ihneď použiť. Ak si zatiaľ takúto rezervu nevytvárate, je najvyšší čas začať. S perspektívou rastúcich cien môže byť sporenie samozrejme náročnejšie, v časoch neistoty je to však ešte dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.
- Pripravte sa na výkyvy trhov
Vojna znamená neistotu a tá prináša na finančné trhy výkyvy. Pri panike dokážu trhy reagovať veľmi prudkým výpredajom. Zároveň však platí, že pri vojnových konfliktoch sa do ekonomiky dostávajú nové peniaze v dôsledku štátnych intervencií a vyšších výdavkov na zbrojenie. Preto sa v minulosti akciovým trhom počas vojnových konfliktov nedarilo vôbec zle. Rovnaký vývoj je možné očakávať aj dnes: vyššiu volatilitu – striedajúce sa prudšie rasty a poklesy trhu – ale celkový trend pozitívny. Obdobia poklesu je vhodné využívať k dokupovaniu.
- Zmierte sa s neistotou
Žiaľ, musíme sa pripraviť na výrazne vyššiu mieru neistoty, ako doteraz. Je napríklad veľmi ťažké predpokladať, ako sa bude vyvíjať realitný trh. Na jednej strane príde na Slovensko „importovaný“ dopyt od utečencov z Ukrajiny. Netušíme, koľkí z nich si budú chcieť a môcť kúpiť vlastné bývanie, nevieme ako sa zachovajú ceny nájmov. Na druhej strane nás zrejme čakajú ešte vyššie úroky na hypotékach a proti rastu cien hovorí samotný konflikt a dlhodobo zlá demografia. Preto ak nemáte vešteckú guľu, neskúšajte predpovedať ďalší vývoj, pri investovaní sa držte pravidelnosti a ešte raz – dobre diverzifikujte.
- Pomáhajte
To najlepšie, v čo môžeme v tejto chvíli dúfať je, aby sa konflikt skončil čo najskôr. Nikto z nás to však nedokáže dostatočne ovplyvniť, a preto je aj z psychologického hľadiska dôležité zamerať sa na to, čo ovplyvniť môžeme. Každý z nás môže pomôcť tým, ktorí to v dôsledku konfliktu potrebujú. Pomáhajme materiálne, vlastným zapojením sa, alebo finančne. V tejto chvíli je to pre nás všetkých tá najlepšia investícia.