Nechcem, aby boli Slováci najchudobnejší v Európe

Nechcem, aby boli Slováci najchudobnejší v Európe

Som tímlíder SASKY pre sociálne veci a dlhodobo sa venujem financiám. Práve preto viem, že Slováci majú v porovnaní so zvyškom Európy výrazne hlbšie do vrecka. Týka sa to finančného zabezpečenia napríklad na dôchodok, a ešte viac každodenného prežitia tých najzraniteľnejších medzi nami. Mojou ambíciou je to zmeniť.

V rámci svojej poslaneckej práce sa preto venujem zlepšovaniu podmienok pre investovanie, a zároveň zmenám v našom sociálnom systéme smerom k väčšej spravodlivosti, udržateľnosti a efektívnosti.

Investujete v podielových fondoch? Znížil som vám dane!

V oblasti financií a investovania sa pohybujem už od čias môjho štúdia na vysokej škole. Aj keď je to už dávno, niektoré veci sa nezmenili. Finančná gramotnosť Slovákov je stále úbohá a kapitálový trh na Slovensku v podstate neexistuje. Preto som rád, že tento rok sa mi podarilo presadiť prvý krok smerom k zlepšeniu.

Nový zákon o lepšom zdaňovaní investícií a kryptomien minulý rok v novembri na prvý krát neprešiel. Niektorí poslanci sa vraj pri hlasovaní pomýlili, iní to celé asi nepochopili. Začali sa zaujímať, až ked ich pritlačili vlastní voliči. Preto som v spolupráci s poslancami z ďalších klubov podal nový návrh, aj s niekoľkými vylepšeniami. V júni zákon prešiel parlamentom s podporou neuveriteľných 112 hlasov.

Nové zdaňovanie krypta nás v priebehu pár dní preslávilo vo svete. O Slovensku ako o investične príťažlivej destinácii začali hovoriť podnikatelia a investori do krypta z celého sveta. Som si istý, že táto zmena prinesie Slovensku veľa pozitívneho.

Dôchodky sú neudržateľné a nič s tým nerobíme

Na zlepšovaní podmienok pre dlhodobé sporenie a investovanie mi záleží aj preto, že je to jediná cesta, ako si Slováci môžu zabezpečiť na dôchodku slušný život. Dnes to síce nechce nikto počuť, ale dôchodkový systém sa nám kvôli klesajúcej demografii už o pár rokov zrúti ako domček z karát.

Keď tieto témy otváram v parlamente a pýtam sa politikov na riešenia, zvyknú situáciu zľahčovať (vraj zbytočné strašenie), ignorovať (však to budú riešiť až tí po nás) alebo blúznia niečo o zdaňovaní robotov a podobných nezmysloch. A zároveň vymýšľajú ďalšie a ďalšie nepremyslené zásahy do systému, ktoré situáciu ešte zhoršujú.

Preto som sa v parlamente takto pred rokom snažil presadiť ústavný zákon o dôchodkoch. Jeho cieľom bolo nastaviť základné princípy fungovania dôchodkového systému tak, aby bolo možné postarať sa o dôchodcov aj o 10 či 20 rokov. Návrh vznikol v širokej diskusii odborníkov na dôchodkový systém a bol maximálne kompromisný.

Žiaľ neprešiel. Riešenia ako ústavné zakotvenie 2. piliera, povinné krytie nových výdavkov v systéme zdrojmi, zvyšovanie dôchodkového veku podľa strednej doby dožitia a ďalšie systémové opatrenia zrejme neboli dostatočne populistické.

Presadil som mimoriadnu valorizáciu

S dôchodkami je to ťažké aj preto, že štát musí balansovať medzi rozpočtovou zodpovednosťou a solidaritou s dôchodcami v náročných časoch. Som veľmi rád, že parlamentom prešiel môj pozmeňovací návrh na mimoriadnu valorizáciu dôchodkov na základe inflácie. Dnes platí, že ak inflácia presiahne 5 % od posledného zvyšovania dôchodkov, Sociálna poisťovňa začne automaticky vyplácať vyššie dôchodky.

Zákon bol prijatý vďaka môjmu návrhu, ktorým som prepisoval mimoriadne zle napísaný návrh mojich kolegov z populistických strán.

Diskriminačný rodičovský bonus

Spravodlivosť a solidarita sú hodnoty, ktoré vyznávam a obzvlášť pri dôchodkoch sú viac ako potrebné. Veľmi ma mrzí, že sa nám nepodarilo dosiahnuť zmenu v mimoriadne diskriminačnom a nepremyslenom rodičovskom bonuse, ktorý si ako svoju osobnú agendu pretlačil Milan Krajniak zo Sme Rodina.

Prečo 90 ročná dôchodkyňa nič nedostane, lebo aj jej deti sú už na dôchodku? To je spravodlivé? Nič nedostanú ani dôchodcovia, ktorých deti zomreli, majú zdravotné obmedzenia, ktoré im neumožňujú pracovať alebo nemohli mať deti.

Nízke dôchodky žien sa nevyriešili, zostal iba čistý populizmus. Máme lepšie a omnoho spravodlivejšie riešenia. Za obdobie starostlivosti o deti budeme nárok na dôchodok počítať z ich predchádzajúceho príjmu. Jednoduché a absolútne spravodlivé.

Sociálny systém potrebuje zefektívnenie a ekonomický rast

Jednoduchých, efektívnych a spravodlivých riešení v sociálnej oblasti máme oveľa viac. Príkladom je flexibilná materská, ktorou chceme nahradiť komplikovaný a nespravodlivý systém niekoľkých dávok v jednej životnej situácii – narodenie dieťaťa.

A samozrejme zjednodušenie systému ako takého. Dnes ho tvorí celkovo 7 odvodov, skoro 90 sociálnych dávok a cez 300 rôznych parametrov. Napriek tomu ním mnohí občania stále prepadávajú. Viac o tom, ako chceme pomôcť najchudobnejším medzi nami som napísal v tomto blogu.

Čo je však najdôležitejšie – náš sociálny systém nevyhnutne potrebuje ekonomický rast. A to najmä za súčasného stavu verejných financií, kedy už aj optimistickejší ekonómovia varujú Slovensko pred krachom. Nie o 10 či 20 rokov, ale možno ešte pred rokom 2030. Asi si neviete predstaviť ako taký krach štátu vyzerá. Ani v Grécku si to nevedeli predstaviť. Ja som sa to pokúsil opísať v tomto videu. Sme najchudobnejší v Európe a hrozí nám, že sa prepadneme ešte hlbšie. Záleží mi na tom, aby sa tak nestalo. Program SASKY je programom ekonomického rastu a máme aj najlepšie opatrenia v sociálnej oblasti. Verím, že budem mať príležitosť ich presadiť.